Frukostseminarium
En plattform – to rule them all
Hur kan organisationer samla fristående applikationer i en gemensam plattform som skapar affärsnytta, minskar teknikskuld och gör det enklare att skala upp?
Välkommen till ett frukostseminarium där vi visar hur plattformstänk kan bli grunden för er digitala strategi. Vi delar med oss av insikter från kunder, aktuella trendspaningar och konkreta exempel på hur du kan bygga en långsiktigt hållbar IT-arkitektur.
- Få en tydlig bild av skillnaden mellan applikationer och plattform.
- Ta del av trender inom digitalisering, från punktlösningar till plattformar.
- Lär dig vilka utmaningar IT och verksamhet står inför i dag och hur de kan lösas.
- Se praktiska exempel från Länsförsäkringar som gått från ett första system till flera applikationer på en gemensam plattform.
- Inspireras av hur plattformstänk stärker både affärsnytta och IT-hållbarhet.
- Centralt läge på vägen till jobbet och en riktigt bra frukost.

PLATTFORMSTÄNK
Om föreläsningen
Karolina Levinson, affärsområdeschef på Multisoft
Många organisationer sitter i dag fast i en snårskog av separata system och applikationer. Resultatet blir ofta ökade kostnader, växande teknikskuld och svårigheter att skala upp verksamheten. Men det finns en annan väg.
Mer om denna föreläsning och talare
I 30 år har Multisoft och Karolina Levinson hjälpt företag och organisationer att arbeta smartare med skräddarsydda IT-lösningar. Mycket har hänt på vägen. De senaste åren har IT-världen tagit enorma kliv framåt och Karolina kommer med en pedagogisk och engagerande stil ta dig från systemtänk till plattformstänk.
Karolina är en erfaren föreläsare och en stolt SM-vinnare i shuffleboard.
Anmäl dig nu!
Helt kostnadsfritt. Begränsat antal platser.
08:15
Vi välkomnar dig vi dörren och serverar en bättre frukost.
09:30
Frukosseminariumet är över och du kan mingla eller bege dig vidare.